• English
    • Norsk
  • English 
    • English
    • Norsk
  • Administration
View Item 
  •   Home
  • Det medisinske fakultet
  • Profesjonsstudiet medisin
  • Kunnskapshåndtering, ledelse og kvalitet
  • View Item
  •   Home
  • Det medisinske fakultet
  • Profesjonsstudiet medisin
  • Kunnskapshåndtering, ledelse og kvalitet
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Beslutning av hysterektomimetode – et samvalg. Kvalitetsforbedringsprosjekt ved gynekologisk avdeling, Ullevål sykehus, OUS

Brude, Stine; Duong, Lien; Lee, Euna; Narum, Marte; Roman, Fransisco José Olsen
Master thesis
View/Open
The file is restricted (More info)
K6-KLoK.pdf (2.192Mb)
Year
2020
Permanent link
http://urn.nb.no/URN:NBN:no-77678

Metadata
Show metadata
Appears in the following Collection
  • Kunnskapshåndtering, ledelse og kvalitet [394]
Abstract
Problemstilling: Ved Gynekologisk avdeling på Ullevål sykehus er laparoskopisk hysterektomi primær behandlingsmodalitet for benigne tilstander i uterus, selv om vaginal tilgang anses som likeverdig dersom det ikke foreligger kontraindikasjoner. Samvalg ved beslutninger, som i dette tilfellet handler om operasjonsmetode, er viktig fordi pasientenes verdier og preferanser varierer. Vi ønsker at beslutningen om operasjonsmetode skal tas som et samvalg mellom pasient og operatør.

Kunnskapsgrunnlag: Data fra et klinisk oppslagsverk (UpToDate) og en systematisk oversiktsartikkel fra Cochrane Library viser at vaginal og laparoskopisk hysterektomi anses som likeverdige metoder. En annen oversiktsartikkel fra Cochrane Library viser at bruken av beslutningsverktøy øker pasientens beslutningsdeltakelse.

Dagens praksis, tiltak og kvalitetsindikatorer: Tiltakene retter seg mot at valget av operasjonsmetode blir et samvalg mellom pasient og operatør. Det innebærer informasjonsbrosjyre til pasienten, verktøy for beslutningsstøtte, internundervisning og oppdatering av informasjon på sykehusets nettside og interne retningslinjer i metodebok. Kvalitetsindikatorene for prosjektet er 1) pasienttilfredshet og 2) andel av ulike typer hysterektomier ved benign sykdom i uterus (vaginal/laparoskopisk/abdominal).

Prosess, ledelse og organisering: Vi foreslår etablering av en prosjektgruppe bestående av seksjonsleder, to overleger, en lege i spesialisering og fagsykepleier. Gruppen skal ha hovedansvar for koordinering av prosjektet og bør holde tett kontakt med deltakerne gjennom hele perioden.

Diskusjon og konklusjon: Årsaker til skjevhet mellom antallet laparoskopiske og vaginale hysterektomier kan primært knyttes til organisering og operasjonstekniske faktorer. Avdelingen besitter svært spesialisert kompetanse på endoskopisk kirurgi. Våre tiltak for å fremme samvalg og øke medbestemmelse mener vi er enkle å gjennomføre, de vil ikke gå på bekostning av dagens kompetanse og kan potensielt føre til økt pasienttilfredshet.
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy
 

 

For students / employeesSubmit master thesisAccess to restricted material

Browse

All of DUOCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitles

For library staff

Login
RSS Feeds
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy