• English
    • Norsk
  • English 
    • English
    • Norsk
  • Administration
View Item 
  •   Home
  • Det medisinske fakultet
  • Profesjonsstudiet medisin
  • Kunnskapshåndtering, ledelse og kvalitet
  • View Item
  •   Home
  • Det medisinske fakultet
  • Profesjonsstudiet medisin
  • Kunnskapshåndtering, ledelse og kvalitet
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Behandling av akutt hjerneslag i slagenhet. Plan for å øke andel pasienter behandlet i slagenhet ved Sykehuset Innlandet, Gjøvik

Mullally, Keely Martine; Chaudhary, Farhan Ahmed; Grøttum, Terje; Karunakaran, Risvanthiya; Navelsaker, Sigrid Stensby
Master thesis, Group thesis
View/Open
K9-KLoK.pdf (688.3Kb)
Year
2019
Permanent link
http://urn.nb.no/URN:NBN:no-74045

Metadata
Show metadata
Appears in the following Collection
  • Kunnskapshåndtering, ledelse og kvalitet [394]
Abstract
Tema, problemstilling og mål

Hjerneslag er en vanlig, alvorlig sykdom, og er en av sykdommene med høyest mortalitet og morbiditet i Norge. Med en kommende eldrebølge er det spesielt viktig for alle norske sykehus å kunne håndtere hjerneslag på en effektiv og trygg måte. Norsk Hjerneslagsregisters årsrapport viser at Sykehuset Innlandet, Gjøvik har lav måloppnåelse på andelen pasienter behandlet i slagenhet. Vårt mål med dette prosjektet er å øke andel pasienter behandlet i slagenhet på Gjøvik sykehus fra dagens 78% til 90% innen desember 2020.

Kunnskapsgrunnlag, tiltak, og kvalitetsindikatorer

Vi inkluderte amerikanske og europeiske retningslinjer, i tillegg til norske. Retningslinjene var samstemte i viktigheten av innleggelse i slagenhet, og godt dokumenterte. Vi foreslår tre tiltak for å øke andelen behandlet i slagenhet på Gjøvik sykehus: kurs for nyansatte LIS-leger, algoritme for pasientforløpet ved mistenkt slag og økning av antall sengeplasser i slagenheten. Vi ønsker å bruke prosess- og strukturindikatorer for å måle effekt av tiltakene vi ønsker å innføre.

Ledelse og organisering

Forbedringsområder ble kartlagt ved bruk av fiskebensdiagram og prosjektet er utformet etter PUKK-modellen. Våre foreslåtte tiltak skal iverksettes av prosjektgruppen som ledes av ansvarlig lege for avdelingen. Milepæler er definert i form av tre delmål som skal bidra til å oppnå det endelige målet. Det er planlagt møter med jevne mellomrom for å sikre progresjon og oppfølging av arbeidet.

Konklusjon

Hjerneslag er en svært alvorlig diagnose som krever det ytterste av behandlingstilbud et sykehus har. Gjøvik sykehus har i påfølgende år hatt lav måloppnåelse på innleggelse i slagenhet for slagpasienter, og endring er nødvendig. Vi tilbyr her ulike tiltak som vi anser som relativt lite ressurskrevende for å bedre dagens praksis.
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy
 

 

For students / employeesSubmit master thesisAccess to restricted material

Browse

All of DUOCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitles

For library staff

Login
RSS Feeds
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy