• English
    • Norsk
  • English 
    • English
    • Norsk
  • Administration
View Item 
  •   Home
  • Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
  • Farmasøytisk institutt
  • Farmasøytisk institutt
  • View Item
  •   Home
  • Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
  • Farmasøytisk institutt
  • Farmasøytisk institutt
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

10 Medisinplanter fra Burma : En litteraturstudie

van, Tinh Ho
Master thesis
View/Open
The file is restricted (More info)
Masteroppgave-Tinh-Ho.pdf (2.745Mb)
Year
2013
Permanent link
http://urn.nb.no/URN:NBN:no-35868

Metadata
Show metadata
Appears in the following Collection
  • Farmasøytisk institutt [1043]
Abstract
Hensikten med denne oppgaven er å vurdere tilgjengelig vitenskapelig litteratur for 10 medisinplanter hentet fra et herbarium fra Burma, utarbeidet av professor Arnold Nordal i perioden 1957-1961. Ut fra funnet litteratur skal det se om det er sammenheng med tradisjonell bruk av disse plantene og tilgjengelig vitenskapelige studier.

Følgende planter er blitt studert:

Manilkara zapota (L.) P.Royen,

Brugmansia arborea (L.) Steud,

Brugmansia suaveolens (Humb. & Bonpl. ex Willd.) Bercht. & J.Presl

Datura metel L,

Nicandra physalodes (L.) Gaertn

Physalis peruviana L,

Solanum anguivi Lam

Solanum melongena L

Solanum rudepannum Dunal

Abroma augusta (L.)L.f.

Det er lagt vekt på plantenes tradisjonell bruk, kjemiske studer og biologiske studier. Videre er det forsøkt å vurdere om den tradisjonelle bruken av plantene synes rimelig i forhold til tilgjengelig vitenskapelig litteratur.

Selve metoden går ut på å søke etter litteratur i forskjellige databaser. Følgende databaser ble brukt under litteratursøk SciFinder Scholar, PubMed, Medline OVID, Scopus, ISI Web of Knowledge, Cochrane og Google Scholar. I tillegg ble andre databaser som The Plant List, IPNI, ITIS, Kew, Tropicos og Encyclopedia of Life, brukt for å finne akseptert plantenavn, familienavn og synonymer.

Det har blitt funnet mange interessante vitenskapelige studier på disse plantene. Disse studiene viser at plantene besitter med med følgende farmakologiske egenskaper; cytotoksisk, antiinflammatorisk, antidiabetisk, anticancer. antihyperlipidemi, antioksidant, kolesterolsenkende, analgetisk, antiviral, antiulcus, antidepressivt, angsdempende, antihyperglykemisk, kardiovaskulær og antiblodplate sammenklumpning, diuretisk aktiviteter, antimikrobiell og immunmodulerende.
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy
 

 

For students / employeesSubmit master thesisTemplatesAccess to restricted material

Browse

All of DUOCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitles

For library staff

Login

Statistics

View Usage Statistics
RSS Feeds
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy