• English
    • Norsk
  • English 
    • English
    • Norsk
  • Administration
View Item 
  •   Home
  • Det odontologiske fakultet
  • Det odontologiske fakultet
  • View Item
  •   Home
  • Det odontologiske fakultet
  • Det odontologiske fakultet
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Hva har vi å tilby munntørre kreftpasienter?

Westlie, Christine; Hansen, Åshild Lia
Master thesis
View/Open
Prosjektoppg.LiaHansen.pdf (478.9Kb)
Year
2006
Permanent link
http://urn.nb.no/URN:NBN:no-15445

Metadata
Show metadata
Appears in the following Collection
  • Det odontologiske fakultet [1010]
Abstract
Pasienter med kreftdiagnose møter en hverdag med mange utfordringer, både psykisk og fysisk. De kjemper for livet, og må takle motgang, medgang, usikkerhet og glede i en rekkefølge de selv ikke har makt over.

I tillegg til å kjempe mot selve sykdommen, må de takle problemer som kan komme som en følge av sykdommen. De viktigste orale komplikasjonene ved behandling med cytostatika og/eller stråling er mukositt, karies, xerostomi, smaksforstyrrelse, infeksjon, spyttkjerteldysfunksjon, smerte, trismus, osteoradionekrose og osteonekrose (1).

Orale komplikasjoner og symptomer som dette kan kompromittere selve kreftbehandlingen, gi dårligere livskvalitet, føre til sosial dysfunksjon og innebære sosioøkonomiske problemer. Det er derfor viktig å ta tak i disse problemene da dette kan påvirke både remisjon av sykdom og overlevelse (1).

Vi har sett på hva vi har å tilby munntørre kreftpasienter, og hvordan vi som tannleger kan hjelpe denne pasientgruppen.

Per i dag finnes det veldig mange preparater mot munntørrhet på markedet, men det foreligger svært lite forskning på området. De fleste av disse preparatene er testet på pasienter med Sjøgrens syndrom.

Prosjektet har gått ut på å utarbeide et spørreskjema. Det kartlegger grad av munntørrhet og opplevelsen av å være munntørr. Skjemaet har vi benyttet på pasienter som har prøvd XEROSTOM-produkter. Xerostom består av flere produkter mot munntørrhet, og selges i flere
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy
 

 

For students / employeesSubmit master thesisAccess to restricted material

Browse

All of DUOCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitles

For library staff

Login
RSS Feeds
 
Responsible for this website 
University of Oslo Library


Contact Us 
duo-hjelp@ub.uio.no


Privacy policy